پرونده الکترونیک سلامت

 

  پرونده الکترونیک سلامت چیست؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی خیلی از اسناد و موارد دیگر به صورت کتبی بر روی کاغذ نوشته نمی شوند، پرونده بیمار نیز از موارد می باشد که به حالت الکترونیکی در آمده است، اکنون شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که این پرونده به چه صورت است و چه مزایایی دارد؟ همچنین توسط کدام نرم افزار و شرکتی انجام می شود؟

ابتدا در پاسخ به این سوال باید بگوییم که نام این پرونده که برای بیمار به صورت الکترونیکی تشکیل می شود، پرونده الکترونیک سلامت است. در ادامه به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

   پرونده الکترونیک سلامت 

پرونده الکترونیک سلامت سیستمی است که در آن داده های الکترونیکی مطمئن و قابل گسترش وجود دارد، برای چندین دهه، پرونده الکترونیک سلامت به عنوان کلید افزایش کیفیت مراقبت مطرح شده است، تمام اطلاعات بیماران را در یک مجموعه بزرگ ترکیب می شود و از این اطلاعات برای کمک به ایجاد درمانهای جدید یا نوآوری در ارائه مراقبتهای بهداشتی استفاده می شود که به طور کلی اهداف مراقبتهای بهداشتی را بهبود می بخشد، ترکیب چندین نوع داده بالینی از سوابق سلامت سیستم به پزشکان کمک کرده است تا بیماران مزمن را شناسایی و طبقه بندی کنند.

این پرونده سلامت در بر دارنده تمام اطلاعاتی است که مربوط به سلامت جسمانی، روانی و وضعیت یک فرد می شود، این اطلاعات در سیستمهای الکترونیکی ثبت می شوند، از آنها برای خدمات بهداشتی و فراهم کردن مراقبت بهداشتی مربوط به سلامت و ثبت اطلاعات چند رسانه ای استفاده می شود، کسانی که به صورت مجازی از پرونده الکترونیک سلامت استفاده می کنند، این امکان را دارند تا هر موقع که نیاز بود به سراغ اطلاعات گذشته بیمار روند و اطلاعات جدید درمانی بیماران را به آن بیفزایند، برای کم شدن اشتباهات پزشکی و بهبود مراقبتهای بالینی بسیار مهم است که به اطلاعات جامع بیمار دستیابی داشت.

به‌ طورکلی پرونده الکترونیک سلامت تمام اطلاعات درمانی یک فرد را در طول عمرش در بر دارد؛ که این داده ها به صورت کاملا خصوصی نگهداری می شود، این پرونده باید همیشه برای ارتقاء اطلاعات به منظور حمایت از بیمار در دسترس قرار داشته باشد، سلامت الکترونیک علاوه بر توصیف پزشکی اینترنتی شامل تمامی اطلاعاتی که به پزشکی و کامپیوتر ربط دارد، می شود.

 

  نرم افزار پرونده الکترونیک 

به نرم افزاری هم که تمام اطلاعات کامل بیمار را در بر دارد نرم افزار پرونده الکترونیک  نامیده می شود، این نرم افزار که شناخته شده تحت عنوان سیستم مدیریت اسناد و سوابق پزشکی می باشد، می تواند به منظور داشتن درمانی بهتر اطلاعات بیمار را در میان گروهی از متخصصان و پزشکان قرار دهد.

پرونده الکترونیک سلامت

    اهمیت وجود پرونده الکترونیک

مهمترین بخش مدیریت درمان بیمار مراقبت و حفظ کامل پرونده ها می باشد، وجود مهاجرت و سفر افراد و همچنین زیاد شدن تخصص در مراقبتهای بهداشتی باعث می شود تا پرونده ها و مدارک قدیمی سنتی تفکیک شوند، هنگام ارائه خدمات یادداشتها و مدارک پزشکی در همان مکان نگهداری می شوند، از دید پزشکی اگر این مدارک تفکیک شوند دیگر قابل قبول نمی باشند، زیرا در صورت تفکیک و فروپاشی مدارک پزشکی بیمار مشکلاتی نظیر انجام دوباره تستهای آزمایشگاهی، گردآوری اطلاعات در مورد سابقه بیمار و … پیش می آید، اما در صورت وجود پرونده الکترونیک سلامت تمام اطلاعات مربوط به بیمار در هر لحظه و هر مکان موجود می باشد، همچنین امکان تفکیک اطلاعات وجود ندارد.

پس می توان گفت که مهمترین کاربرد این پرونده محفوظ نگه داشتن اطلاعات در یک سیستم است. پرونده الکترونیک سلامت یک الزام قانونی می باشد که باید از طریق ارائه دهندگان خدمات سلامت شامل مطب پزشکان و دیگر مراکز درمانی کشور انجام شود.

   مزایای پرونده الکترونیک سلامت

پرونده الکترونیک سلامت علاوه بر ثبت اطلاعات درمانی بیمار دارای فواید و کاربرد های بسیار زیاد دیگری نیز می باشد، در ادامه برخی از مهمترین آن ها می پردازیم.

  • کاهش هزینه و میزان استفاده از کاغذ:

استفاده از این نرم افزار با کاهش زیادی در هزینه مخصوصاً هزینه های کاغذ رو به رو است، چرا که پرونده های الکترونیکی جای پرونده های کاغذی را می گیرند، در این صورت نیازی به بایگانی پرونده های پزشکی در فضای فیزیکی نمی باشد.

  • مشارکتی راحت در مراقبت های پزشکی:

بیمارستانها و مراکز درمانی از اطلاعات پرونده پزشکی بیمار بدون نیاز به جابجایی پرونده بین چند مکان به آسانی بهره می برند.

  • تهیه آسان تر داروها:

همانطور که می دانید در کشورمان از گذشته به طریق نسخه های کاغذی و یا دفترچه های بیمه، نسخه های دارو نوشته می شد، در این صورت امکان دارد به علت نگارش متفاوت خطا رخ دهد، همچنین با خواندن اشتباه نسخه پزشک امکان دارد دارویی اشتباه یا با دوز متفاوت تحویل بگیرید که برای بیمار بسیار خطرناک است، اما امروزه با وجود پرونده الکترونیک سلامت با وارد شدن به پرونده بیمار تمام اطلاعات دقیق دارو را در لیست مشخص می کنند، این اطلاعات نیز به طور کاملا مستقیم به داروخانه ارسال می شود، علاوه بر این داروها نیز به طور اتومات از لحاظ تداخل دارویی و آلرژی بیمار نظاره می شوند.